Rozwinięte skrzydła Pyrzowic

09/11/2015
By

pyrzowiceNajpierw nowa droga startowa, która pozwoli przyjąć największe maszyny dotąd lądujące tylko w Warszawie, teraz nowoczesna hala przylotów warta 53 mln zł. Tak właśnie skrzydła rozwija katowickie lotnisko Pyrzowice.

Terminal przylotowy C powstał na zachód od terminala pasażerskiego B. Jednopiętrowy budynek ze stali i szkła ma 160 m długości, 8 szerokości, stylistycznie nawiązuję do odnowionego w 2012 r. terminala A. Na powierzchni ponad 12 tyś mkw znalazły się hala przylotów, hol odbioru bagażu z sześcioma karuzelami, bagażownia, a także część ogólnodostępna i pomieszczenia dla Służby Celnej i służby Granicznej. Mają się tu także znaleźć stanowiska wypożyczalni samochodów. Hala przylotów obsługuje pasażerów zarówno ze strefy Schengen i Non Schengen. Do użytku pasażerów katowickiego lotniska oddano także ponad 300 dodatkowych miejsc parkingowych.

Modernizacja portu lotniczego Katowice Pyrzowice trwa już kilka lat i jest największa w jego kilkudziesięcioletniej historii. Jej celem było zwiększenie przepustowości lotniska i poprawa jakości świadczonych usług. Cała inwestycja pochłonęła bagatela 400 mln zł, połowa środków pochodziła z funduszy unijnych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko projektu „Rozbudowa infrastruktury w celu zwiększenia możliwości operacyjnych lotniska MPL Katowice”.

Artur Tomasik, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego przyznaje, że przemiana, jaką przeszedł port lotniczy Katowice Pyrzowice pozwoli mu osiągnąć wynik 6 mln odprawionych pasażerów rocznie. Z pewnością na plus zmieni się komfort podróżowania, i co istotne dzięki nowym taśmom bagażowym (w terminalu C jest ich 6, dotychczas w terminalach A i B było w sumie 4), do minimum skrócony zostanie czas odbiory bagażu po przylocie. GTL już myśli o kolejnych ważnych dla lotniska inwestycjach, jedną z nicj jest połączenie kolejowe między stolica aglomeracji śląskiej a portem lotniczym, które ułatwi dotarcie niezmotoryzowanym pasażerom. Dalszy rozwój Pyrzowic to także rozbudowa terenów wokół lotniska, gdzie mogłaby powstać techniczna wyżyna.

Port lotniczy jest wizytówką aglomeracji, Marszałek województwa Wojciech Saługa życzyłby sobie, by rozwój lotniska stał się impulsem dla całej śląskiej gospodarki. Ludzie i kapitał są na śląsku bardzo potrzebne.

Rok 2015 wielkimi literami zapisze się w historii lotniska w Katowicach. Właśnie teraz swój finisz mają największe inwestycje, kilka tygodni przed uroczystością otwarcia nowe hali, miejsce miało inne przełomowe wydarzenie, do użytku oddano nową drogę startową. Pas liczący 3200 metrów długości i 45 szerokości od kilku tygodni przyjmuje samoloty, a w połowie 2016 roku zostanie przygotowany do operacji II kategorii, czyli do przyjmowania największych samolotów świata. Jeszcze w tym roku zakończy się przebudowa stanowiska odladzania i budowa nowej płyty postojowej. To jednak nie wszystko, już niedługo modernizację przejdą terminale A i B, a w przyszłym roku do użytku zostanie oddany terminal cargo.

pyrzowice

Tags: , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Spam protection by WP Captcha-Free

X